Kahvaltının Önemi

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıya ne kadar dikkat ediyorsunuz?

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı sağlıklı olmanın en önemli unsurlarından biridir. Düzenli yapılan kahvaltı kişinin performansına olumlu etki etmektedir. Kahvaltı alışkanlığı olmayan ve dolayısı ile düzensiz bir kahvaltı alışkanlığına sahip kişilerde ise buna bağlı olarak çeşitli (Kilo artışı, günlük ve iş yaşamında performans düşüklüğü, bir takım hastalıklar gibi) istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Kahvaltı, özellikle okul çağındaki çocuklarda başarıyı etkileyen önemli ve dikkat edilmesi gereken bir öğündür. Kahvaltı yapılmaması durumunda çocuklarda dikkatsizlik ve algılamada zayıflama ortaya çıkabilir ve dolayısı ile çocuğun okul başarısını olumsuz olarak etkilemesi söz konusudur.

Geleneksel ve vazgeçemediğimiz bir içeceğimiz olan çay özellikle toplumumuz tarafından kahvaltıda çok fazla tercih edilmektedir. Fakat kahvaltı ile ya da hemen sonrasında çay tüketimi demir emiliminin yeterli şekilde yapılmasına engel olmaktadır. Bu sebeple taze sıkılmış meyve sularını kahvaltıda tercih etmek daha doğru bir yöntemdir. Demir emiliminin vücudumuz tarafından rahat bir şekilde yapılmasına da fayda sağlayacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir